הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

מכסחי המיתוסים – מכסחים מיתוסים על רכבים

מכסחי מיתוסים

יש לא מעט שמועות, הנחות וניחושים על דברים שיכולים לקרות לרכבים שלנו, החל משיטות לעוור את מד המהירות של המשטרה ועד סוכר בדלק שגורם לרכב להתפוצץ. האם המיתוסים האלה נכונים? מכסחי המיתוסים בדקו את העניין עבורנו

“מכסחי המיתוסים” היא תכנית בערוץ דיסקאברי שבה מבצעים ניסויים שמטרתם לאשש או להפריך מיתוסים ואגדות אורבניות בנושאים שונים. התכנית רצה כבר 11 שנים אשר במהלכן העמידה לא פחות מ-946 מיתוסים שונים במבחן התוצאה. התכנית זכתה בתואר “תכנית המדע הטובה ביותר” ברשת ובמהלכה נבדקו לא מעט מיתוסים שהגיעו מעולם הרכב.

עולם הרכב הצליח עם השנים לצבור סביבו מיתוסים, אשר חלקם הזויים וחלקם דווקא נשמעים הגיוניים. לעתים מדובר בפעלולים אשר נוגדים את חוקי הפיזיקה בסרטי אקשן ולעתים אלה סתם אגדות אורבניות שהפכו לסוג של “כולם יודעים” עם השנים . מכסחי המיתוסים הצליחו להפריך לא מעט מהאגדות הללו, ובחלק המקרים – דווקא לגלות שיש אמת מאחורי האגדה.

מיתוס או לא? 

אפשר להתחמק מרדאר משטרתי באמצעים חוקיים

אין כמו אגדה אורבנית שיש לה ערך מוסף מעשי ללבות את דמיונם של נהגים ונהגות. המיתוס הוא “רדאר משטרתי לא מזהה רכבים שחורים שאינם מבריקים, או רכבים העטופים בנייר כסף”. היה או לא היה?

מכסחי המיתוסים בדקו את המיתוס הזה לצד מיתוסים אחרים לפיהם ניתן להטעות את הרדאר המשטרתי בקלות. הם התחילו עם דגם מוקטן של מכונית ועברו לדגם בגודל מלא, כאשר במהלך הניסויים הם צבעו אותו בצבע שחור מט, עטפו אותו בנייר כסף, שמו מראות מסתובבות על גגו, ירו ברובה גלי מיקרו או כיסו את לוחית הרישוי בפנסי לד. שום דבר, מסתבר, לא מונע מהרדאר המשטרתי לזהות את הרכב.

מיתוס או לא? 

יותר מסוכן לדבר בטלפון סלולרי בזמן נהיגה מאשר לנהוג תחת השפעת אלכוהול

‘אם שותים לא נוהגים’ הוא סלוגן מוצלח (ושחוק), אליו הצטרפה, בשנים האחרונות, האזהרה, ‘לא מסמסים ונוהגים’. הטלפון הסלולארי הוסיף סכנות לנהיגה, מאחר ורובנו פשוט לא מצליחים להתנתק ממנו. בנוסף לכתיבת מסרונים, גם דיבור בטלפון בזמן נהיגה הוגדר כבר מזמן כלא חוקי ומסוכן.

כדי לבדוק את המיתוס, אדם וג’יימי עברו מסלול מכשולים: בפעם הראשונה, ללא טלפונים סלולאריים או אלכוהול. המסלול לא היה פשוט והכיל אלמנטים כמו הימנעות מתאונה, מכשולים מתוזמנים, חניה במקביל ומבחן בלימה. שניהם עברו את המסלולים והמבחנים בהצלחה. לאחר מכן הם עברו את המסלול שנית, הפעם בזמן דיבור בסלולרי תוך כדי המבחן. במבחן האחרון שניהם צרכו מספיק אלכוהול כדי כמעט להיכשל במבחן פקחות וניסו שוב לעבור את המסלול.

התוצאות לא היו חד משמעיות. מצד אחד, שני המכסחים נכשלו במבחן גם תחת השפעת אלכוהול וגם תוך כדי דיבור בסלולרי. מצד שני, הכישלון במבחן הדיבור בסלולארי אכן היה חרוץ יותר. מאחר ושתי הפעולות לא חוקיות, לא תוכלו לבדוק את המיתוס בעצמם ותיאלצו לסמוך על המקצוענים.

מיתוס או לא? 

בהתנגשות עם חיה גדולה באמצע הכביש, עדיף להאיץ כדי שהחיה תתגלגל על גג הרכב

כידוע, כבישי הארץ לא חפים מאיילים, פרות, גמלים וכבשים משוטטים שעלולים להפתיע נהגים באישון לילה בדרכים כפריות ישרות. גם אם יש לכם ביטוח רכב אשר מכסה את כל האפשרויות לפגיעה ונזק, ההשלכות של פגיעה בחיה גדולה יכולות להיות קטסטרופליות, וכדאי להימנע ממנה. על-פי המיתוס, אם נתקלים בחיה – ואין שום דרך להימנע מפגיעה – עדיף להאיץ ולא לבלום כדי להקטין את הנזק שיגרם בהתנגשות.

מכסחי המיתוסים בדקו את העניין, ואפילו הצליחו לא לפגוע באף חיה בתהליך. הם יצרו בובת גומי בדמותו ומשקלו של אייל צפון ממוצע וערכו שני מבחני ריסוק: בראשון היה ניסיון לבלום, בשני הרכב האיץ לפני הפגיעה. בשני המבחנים הפגיעה המתוכננת התרחשה במהירות דומה והרכב שבו השתמשו היה משפחתי ממוצע.

התוצאות היו מפתיעות: ברכב שהאיץ במקום לבלום, הפגיעה הייתה גבוהה יותר, והאייל המפוסל גרם הרבה יותר נזק לרכב, תוך מעיכת הגג. בקיצור, עדיף להאט ולא להימעך.

מיתוס או לא?

רכב נקי מהיר יותר מרכב מלוכלך

Dirty vs Clean Car

מיתוסים ישראליים

יש לא מעט מיתוסים מתוצרת מקומית ולנו אין עדיין מענה הולם בדמות תכנית מדע פופולרי שתפריך את נכונותם. בשביל זה אנחנו פה.

בחורף, עדיף לתת למנוע להתחמם כמה דקות אחרי התנעה בעמידה לפני שיוצאים לדרך

בניגוד לדעה הרווחת, רכבים שיוצרו לעמוד בטמפרטורות נמוכות בהרבה משחורף ישראלי יכול להציע אינם צריכים זריקת עידוד בדמות חימום מנועים. להיפך – עמידה סטאטית מזיקה ויוצרת לחצים מיותרים על המנוע. כל מה שצריך זה להעיר את הרכב בעדינות – כלומר, להימנע מהאצה מהירה ודרסטית או בלימות פתאומיות במשך כמה דקות (עדיף בכלל).

לא חייבים מסמרים בגלגלים, כוס סוכר למיכל הדלק תשבית רכב

מקורו של המיתוס הזה בהוליווד, וכמו בהוליווד, גם כאן מדובר בשמועה לא מבוססת. ייתכן שהמיתוס נובע מהמחשבה שהסוכר יתקרמל ויזיק למנוע, אך למעשה הסוכר יימס ו… לא יעשה כלום. בטח לא כשמדובר בכוס של סוכר. אולי אם תחליפו את הכוס ב-20 או 30 קילו כבר יהיה לזה אפקט אחר.

רכבים אדומים מקבלים יותר דו”חות על מהירות מופרזת

זה נשמע הגיוני – מי שבוחר לנסוע ברכב אדום הרי רוצה להתבלט, לא? שלא לדבר על השוטרים שרואים ביתר קלות את הרכבים האדומים? המיתוס הזה כל-כך משכנע שכמעט חבל להפריך אותו. אבל מסתבר שבכל זאת מיתוס הוא מיתוס. רכבים אדומים לא מקבלים יותר דו”חות על מהירות מופרזת – לפחות לא יותר מאשר כחולים, ירוקים או שחורים. רכבים שקיבלו את מספר הדו”חות הרב ביותר היו דווקא רכבים כסופים ואילו רכבים לבנים קיבלו פחות דו”חות.

רכבים ישנים נגנבים פחות

את המיתוס הזו שווה להפריך לא רק כדי למנוע את דפיקות הלב המואצות של בעלי הרכבים החדשים והנוצצים שבטוחים שכל מי שמסתכל על הרכב מיד שואף לנכס אותו לעצמו, אלא גם כדי להסביר מדוע עלותו של ביטוח מקיף לרכב היא אחידה, גם אחרי השנה הראשונה הנוצצת. מסתבר שדווקא רכבים ישנים מבוקשים יותר בקרב גנבי המכוניות, ואם מקדישים לזה טיפת מחשבה זה אפילו הגיוני: הרי רוב הרכבים מועברים למשחטות רכב עבור החלפים, ומה יקר יותר: חלפים זמינים של רכבים חדשים או חלפים של רכבים ישנים שכבר אינם על פס הייצור? מסתבר שהרכבים הנגנבים ביותר הם דווקא אותם רכבים שהיו בעבר רכבים פופולריים במיוחד ושכבר הפסיקו לייצר אותם ואת חלפיהם.

אל תאמינו לכל מה שאומרים לכם, ובעיקר, סעו בזהירות.

תמונה : alacoolk

כל הזכויות שמורות ל FullTank