הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

כך תנהגו בביטחה בין כלים דו גלגליים

האופנוע והקטנוע

בשנים האחרונות אנו מגלים יותר ויותר “חברים” שנוסעים לידינו על הכביש: אופניים חשמליים, קורקינטים ועוד – על זה לצד האופנועים והקטנועים שאותם אנחנו כבר מכירים. לנגד עינינו מתרחשת מהפיכה ממונעת של ממש, ואיך אנחנו משתלבים בתוכה? סקירה מהירה על כלי התחבורה הממונעים החדשים, ואיך לנסוע איתם בהרמוניה על הכביש, ללא תאונות, פגיעות ועוד.

אופניים חשמליים – סכנת נפשות על הכביש. מדובר באופניים רגילים שאמורים לרכב במהירות של עד עשרים ושמונה קמ”ש, אך בפועל רוב רוכבי האופניים מתקינים תוסף מיוחד שמאפשר להם להגיע למהירות של 45 קמ”ש ולפעמים אף יותר – מה שמזכיר יותר עולמות של אופנוע. נזכיר רק כי רוב בעלי האופניים החשמליים הם בני נוער, כמובן שאין להם רישיון נהיגה או רישיון רכיבה על אופנוע, ולפעמים הם רק בני שלוש עשרה או ארבע עשרה. אין להם ידע לגבי חוקי הנסיעה, תמרורים או בכלל מה מותר ואסור בכבישים, ולמרות זאת הם דוהרים בכבישים במהירות של רוכב אופנוע מוסמך עם רישיון. לכן, אם אתה נוסע בכביש ולידך דוהר נער מתבגר על אופניים כאלה, קודם כל האט משמעותית את הנהיגה (באם זה מתאפשר ולא מסכן אותך או את הנהגים האחרים(, ותיתן לרוכב האופניים לעבור אותך. אין שום סיבה להתחיל לחנך אותו על הכביש, ולהסית את תשומת לבו, גם ככה הוא רוכב באופן שמסכן אותו.

קןרקינט חשמלי – פגיעות על המדרכה. גם קורקינט חשמלי, בדומה לאופניים חשמליים, לא מיועד לנהיגה בכביש, וגם אותו רואים לעיתים תכופות על הכביש במהירות פי שתיים ויותר מכפי שהוא יועד לה – שאמורה להיות עד 12 קמ”ש. גם הקורקינט החשמלי חביב מאד על ילדים ובני נוער, בגילאים אפילו צעירים מהקהל של האופניים החשמליים. התחביב הזה מסוכן, וגובה קורבנות בכל יום. הילדים עפים מהקורקינט בגלל כל תקלה שיש על הכביש או על המדרכה – מספיק שהמדרכה או הכביש יהיו רטובים והקורקינט יחליק ויעיף את הרוכב להתרסקות שוברת איברים. בנוסף, רוכבי קורקינט רבים מעדיפים לדהור על המדרכות, לא מצליחים לעצור בזמן ופשוט נתקלים בעוברי אורח, ומפילים אותם, תוך גרימת חבלות רבות. אגב, הנסיעה במהירות מופרזת שמושגת על ידי התוסף החדש שמתקינים באופניים ובקטנוע היא לחלוטין לא חוקית, אבל עובדה זו לא מפריעה למאות אלפי בני נוער לשלם כסף טוב ולהתקין את התוסף הזה באופניים שלהם או בקורקינט. ונגיד שהם כבני נוער לא ממש מודעים לסכנות – מה לגבי בעלי החנויות שמשתפים עם זה פעולה ומתקינים להם את התוסף, תוך כדי סיכונם, רק בשביל בצע כסף?

קטנוע ואופנוע – האופציה הבוגרת והשפויה. בין כל ה”צעצועים” החשמליים שגורמים לנו לזגזג באופן כל כך מסכן חיים על הכביש, ניתן לציין לטובה דווקא את האופציה שפעם נחשבה לאופציה היותר מסוכנת, ואילו כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה באופנועים ובקטנועים, הם פשוט הפכו להיות יותר יציבים על הכביש, ונראים פתאום כמו האופציה הבוגרת יחסית לכל הצעצועים שהזכרנו קודם. מה גם שרוכבי האופנוע והקטנוע הם נהגים בוגרים יותר, עם רישיון, עם הכרה של חוקי הכביש ומתן כבוד לנהגים האחרים.

איך מתמודדים עם כל הנהגים על דו גלגלים? אחת השאלות הגדולות של השנים האחרונות. בכביש זו בעיה, כי רוכבי הדו גלגלי עלולים להגיח פתאום ממקום בו אין לך זווית ראייה. רוכבי האופנוע והקטנוע זה עוד נחמה, כי הם יודעים מהן הזוויות שקשה לך לראות אותם בהיותם ברובם נהגי רכב בעצמם, והם יודעים שאם הם יעקפו אותך ממקומות מסוימים אתה עלול לא לראות אותם בכלל. הבעיה היא הרוכבים הצעירים, בני הנוער, שעולים על הכביש עם הדו גלגלי הממונע שלהם ומגיעים למהירות שכמעט מתחרה ברכב שלך. פתרון אחד הוא להתקין מראות נוספות, שמציגות את כל הזוויות, גם הקשות והנסתרות. גם מצלמה אחורית עוזרת, אבל רק במקרה של נסיעה ברוורס. פתרון נוסף הוא פשוט לנסוע תוך מודעות לכך שבכל רגע נתון עלול להתפרץ לכביש דו גלגלי ממונע שנשלט על ידי נער שאינו יודע לנהוג.

נסיעת לילה אם עד כה הסברנו מדוע כלי הרכב הדו גלגליים הממונעים מסוג אופניים חשמליים וקורקינט מסוכנים לנהגים שלהם, להולכי הרגל ולנהגים בכביש, תכפילו את הסכנה בנהיגת לילה. לרוב הצעצועים האלה אין בכלל תאורת לילה, בניגוד לאופנועים וקטנועים, ולא בטוח שאתה כנהג עלול לראות אותם עד שאתה מתקרב אליהם, לפעמים מתקרב מדי. מה עושים? נוהגים לאט יותר באיזורים הבין עירוניים ובמיוחד במקומות בהם יש בתי ספר. ובעיקר, שמים לב. נסיעה בטוחה.

כל הזכויות שמורות ל FullTank