הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

חוקי התנועה המוזרים בעולם

שלט משוגע

איפה מותר לשתות ולנהוג * באיזו מדינה אסור לירות בלוויינים מרכב נוסע * מי קבע שאסור לנהוג עם כיסוי עיניים * וכיצד מתמודדים עם השפרצות משלוליות ביפן * חשבתם בישראל מסובך לנהוג? חכו עד שתקראו את הכתבה הזו

אורי שירובסקי

אחת התלונות הכי שגורות בפי הישראלים נובעת מהקושי שבנהיגה על כבישי ארצנו. העצבנות, חוסר הסבלנות, העומסים הכבדים בשעות השיא והתשתיות שאינן מטופלות הופכות את חיי הנהגים ללא פשוטים בכלל. אבל מסתבר שהחיים שלנו לא כאלה מורכבים, בטח ביחס למדינות אחרות, שחלקן נחשבות למפותחות ומתקדמות. אחרי הכל, מבחינת הדרישות מהנהג – חוץ מלדאוג לביטוח חובה ולנהוג בזהירות, החיים שלנו די פשוטים.

קחו לדוגמא את רוסיה. במדינה בת 200 מיליון התושבים יש חוק האוסר על כלי רכב לעלות על הכביש כשיש עליו סימני בוץ. דמיינו שאתם נוסעים לאסוף את הילדים מהגן בחורף ובדרך לשם חוטפים שפריץ ממכונית חולפת שצובעת את הרכב שלכם בחום דביק. לא נעים אבל גם לא נורא, כי ברחובות מוסקבה הייתם צריכים לעבור בדרך במכון שטיפה או לקחת את הסיכון שתעצרו על ידי שוטר תנועה.

ארה”ב: ארץ החוקים הבלתי מובנים

בארצות הברית, בעיקר במדינות הדרום, יש כמה חוקים שאפילו המילה הזויים לא מצליחה לתאר אותם כראוי. בטנסי, למשל, הוחל חוק מדינה שאוסר ירי על לווייתנים מרכב נוסע. חוק חשוב ללא ספק, רק שהוא מתעלם מהעובדה הזניחה שלטנסי אין כלל חוף ים, ולווייתנים נמצאים רק במרחק כמה מאות ק”מ משם. אז פעם הבאה שאתם נוהגים שם, אל תשכחו להוריד את טילי הטומאהוק שלכם מהרכב, או לפחות להעביר אותם למצב נצור.

טנסי היא לא היחידה. במדינת אלבאמה הדרומית ישנו חוק האוסר על נהיגה עם כיסוי עיניים. ללא ספק, מדובר בעבודה פרלמנטרית מבריקה. מה השלב הבא, לאסור נהיגה עם רגליים קשורות מאחורי הגב?

גם אלסקה לא טומנת את ידה בצלחת. אמנם תנועת כלי הרכב שם יחסית דלילה, אבל זה לא הפריע למחוקקים לקבוע שבמדינה הצפונית יחול איסור חמור על קשירת כלבים לגג הרכב. למה, אתם שואלים? האמת שגם אנחנו.

גם היפנים ידועים כמחוקקים הזויים לעיתים. זה אמנם מאפשר להם לשמור על סדר מופתי בארץ השמש העולה, אך לא מקל על הנהגים בכבישים שם. לדוגמא, השפרצה של מים על העוברים ושבים היא עבירה על החוק. זה אולי יפה ומתחשב בזולת, אך תחשבו על שלולית גדולה על כביש בעיר, שלפניה כל הנהגים צריכים להאט בצורה משמעותית. זה בטח לא תורם להקלת עומסי התנועה בערים הפקוקות של המזרח הרחוק.

גרמניה: דואגת למיכל שלך

גם החוק הגרמני מעמיד את השוהים במדינה במצבים מביכים. הסדר והמשמעת של הגרמנים מוכרים לכל, ולכן אסור על פי חוק לעצור בשום שלב של הנסיעה על האוטובאן (האוטוסטראדות הגרמניות שעליהן נוהגים לעתים במהירויות של מעל 200 קמ”ש). ישנן תחנות דלק ומנוחה מדי כמה עשרות קילומטרים, כך שאם אתם יוצאים לטיול ברחבי המדינה, ודאו שלא תיתקעו בלי דלק, כי מילא להיתקע בלי דלק באמצע הדרך, אבל בגלל זה גם לחטוף קנס או לגמור את היום במעצר, זה כבר עלול לקלקל לכם את הטיול.

קוסטה ריקה: אם שותים כן נוהגים

לא הכל שחור. יש גם מדינות עם חוקים מוזרים שדווקא מפנקים את הנהגים שלהן, השאלה היא רק על חשבון מי. למשל סין הפקוקה והעמוסה. בבייג’ין לדוגמא חל איסור חמור על עצירה כדי לתת להולכי רגל לחצות את הכביש. זה אולי מאפשר לנהגים להגיע מהר יותר ממקום למקום, אך הופך במקביל את חייהם של הולכי הרגל לבלתי אפשריים. גם קוסטה ריקה כאילו מפנקת את הנהגים בכך שמאפשרת להם ללגום בהנאה בירה תוך כדי נהיגה. מצד אחד לא יעצרו אותך כי ראו אותך שותה במהירות גבוהה, אך מאידך אם כן נעצרת (לבדיקה שגרתית, כן?) ובדמך נמצא אלכוהול בכמות הגבוהה מזו הקבועה בחוק, אתה עלול לבלות את הלילה במעצר ולשלם קנס של מאות דולרים.

בצד השני של המתרס נמצאת שכנתנו קפריסין. שם לא רק שאסור לשתות אלכוהול על ההגה, אלא לנהג אסור בתכלית האיסור לאכול בזמן נסיעה. בפעם הבאה כשאתם נוסעים לאיה נאפה לחופש, שלא תעיזו לבקש במבה מהילדים מאחורה, זה עלול לייקר לכם משמעותית את הביקור באי.

image: argus/Shutterstock.com

כל הזכויות שמורות ל FullTank