הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

העתיד כבר כאן

מכונית אוטונומית

רבים מאתנו זוכרים מילדותנו סרטי מדע בדיוני שבהם מכוניות ללא נהג, מכוניות מעופפות ואפילו מכוניות שנוסעות בזמן. באופן דומה, סרטי ג’יימס בונד או סדרות הסרטים של באטמן מציגים לנו מכוניות עמוסות שכלולים ויכולות. כך שמרביתנו כבר מכירים את האפשרויות שמציעה מכונית העתיד באופן תיאורטי, אבל האם אנו מודעים לכך ששוק הרכב מתקדם לכיוונים שבחלקם נשמעים כמו מדע בדיוני? מי שמתעניין בתחום יודע שהעתיד כבר כאן, ואנחנו נוסעים במהירות בדרך אליו.

כאשר אנחנו חולמים על מכוניות חדשות אנחנו מדמיינים את הצבע, את האביזרים ואת חווית הנהיגה המפנקת. אנחנו לא ממש חולמים על מכונית שתנהג בעצמה או שתציל את חיינו כשאנחנו מאבדים ריכוז. אנחנו יודעים שאין מכוניות שיותנעו בשיטות חלופיות לדלק המזהם והיקר. אבל אולי כדאי שנתחיל לשנות את האופקים שלנו ולחלום יותר בגדול.

חידושים שכבר קיימים בשוק

שולחים הודעת טקסט או מתנמנמים? ירידת הריכוז גרמה לכם לסטייה מן המסלול? לידיעתכם, זוהי הסיבה השכיחה ביותר לתאונת דרכים. דמיינו מכונית שלא מאפשרת את זה. היא תדבר אליכם, תרעיד את המושב ותעיר לכם כדי שתחזרו למסלול לפני שהתאונה תקרה… נשמע כמו חלום? מדובר במערכת שכבר קיימת בשוק.

מערכת בטיחות מתקדמת אחרת תכניס לפעולה את כל מערכות ההצלה ברכב כאשר היא מזהה תאונה קרבה. החלונות ייסגרו, המושבים יתיישרו, חגורות הבטיחות יתהדקו, אורות הבלמים יהבהבו כדי להזהיר את הרכב מאחור ואפילו הפגושים ישנו את אורכם להגנה מקסימלית. ולבסוף, דמיינו מכונית שתזהה שאתם קרבים לרכב שלפניכם בצורה מסוכנת ותתחיל לבלום עוד לפני שאתם קולטים את הסיטואציה. זה פיתוח קיים והוא יכול להציל חיים.

חידושים שיגיעו בקרוב

מכוניות שנוהגות בעצמן כבר קיימות אבל כרגע לא סביר שתפגשו אותן על הכביש. הבעיה המרכזית שעומדת בפני המכוניות הללו היא… בני האדם. מכיוון שהנהגים האחרים על הכביש אינם מכונות הם פועלים בצורה לא צפויה ולא חוקית. אם יתכנתו את המכונית שתפעל בצורה אנושית, קיים חשש לתאונה ולתביעות. אם יתנו למכונית לנהוג לפי החוק בדיוק יהיה לה קשה להתמודד עם הנהגים האחרים על הכביש. כרגע הדילמה הזו טרם נפתרה.

בתחום החלום והפיתוח העתידני אפשר למצוא תוכניות לפיתוח מכונית מעופפת ולפיתוח מכונית שתשנה את צורתה תוך כדי נסיעה בהתאם לטכנולוגיה שמניעה אותה. על ניירות השרטוט של הממציאים תוכלו למצוא גם משאית שהופכת לרכבת, מכוניות שמרחפות בעזרת כוח מגנטי להקטנת החיכוך ואפילו מכונית בעלת 32 גלגלים. מוקדם לקבוע מתי זה יקרה, אבל אחד או יותר מן הרעיונות הללו עשויים להיות העתיד של שוק הרכב.

למה מחכים?

שוק הרכב הוא שוק אדיר ומסורבל וכל שינוי יהיה בהכרח איטי והדרגתי. סביר שהשינויים הראשונים שנראה יהיו קשורים לצרכים האמיתיים של המין האנושי: בטיחות גבוהה יותר וצמצום הנזק הסביבתי. בכל מקרה – יש למה לחכות!

 

כל הזכויות שמורות ל FullTank