הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

דלקן אוניברסלי מה זה?

 

מדובר בדלקן שאינו כובל את בעל הרכב לתדלק בחברה מסוימת, אלא מאפשר לו לעבור מחברת דלק אחת לשניה, ללא הגבלה. בדומה לשימוש בכספומטים, בו בעל הכרטיס הבנקאי יכול למשוך כסף מכל כספומט  של  כל בנק.

בניגוד למצב היום שהמשתמש בדלקן כבול לחברת תדלוק אחת, שאלו בעצם “נישואים קתולים” כי לצורך החלפת דלקן צריך לפרק את הקודם ולהתקין את חדש, בעלות גבוהה, שלא משתלמת למשתמש בדלקן.

קצת נתונים לגבי הדלקן האוניברסלי: כל המהלך התחיל לפני כ-18 שנה (כן, זה לא טעות) , ומאז ניסו לקדם את רפורמת הדלקנים. מי שהתנגדו למהלך הן 3 החברות הגדולות בענף, שיש להן דלקנים משלהן.

ב 2014 פרסם מנהל הדלק במשרד האנרגיה את התקן. במרץ 2015 השיק באופן רשמי  שר האנרגיה דאז סילבן שלום את הדלקן האוניברסלי . הוחלט שמאפריל 2016 תחויב כל תחנת דלק להתקין לפחות משאבה אחת אוניברסלית לכל סוג של דלק, ולאחר חצי שנה לפחות שני שליש מהמשאבות ישתמשו בטכנולוגיה החדשה.

הבעיה העיקרית היא שכל חברה שתרצה להתקין ברכבים שלה את הדלקן האוניברסלי, תצטרך לקנות אותו בנפרד מחברות שזה המומחיות שלהן. רק שתי חברות זכו במכרז , אורפק ורוזמן, וכל חברה עם צי רכב תצטרך לקנות מהן את הדלקן ואח״כ  לחתום בנפרד על הסכם תדלוק עם כל חברת תדלוק.

היתרון הוא כמובן שאפשר לנהל מו״מ עם חברות התדלוק ולעבור בקלות מחברה אחת לאחרת, ואפשר לתדלק בכל החברות שעימם חתמו על חוזה.

בהתחלה נקבע שיהיה מחיר אחיד בכל החברות תדלוק, אבל בעוד חודש וחצי כשיתחילו להתקין את הדלקן האוניברסלי ברכבים פתאום בעלי החברות יגלו הפרשים גדולים בין החברות הגדולות לקטנות במשק.

 

מי שירוויח מכל הרפורמה הזאת, הם חברות הדלק הקטנות במשק, שגם ככה אינן נצמדות למחיר המומלץ לצרכן, ויכולות לתת הנחות גדולות, תלוי כמובן בכמות הרכבים שאותו חברה מעוניינת שיותקנו אצלה ההתקן האוניברסלי.

בעיה שהתגלתה בדלקן האוניברסלי שהוא כנראה פרוץ לשכפולים ולגניבות, כך ע”פ היצרן הגרמני, האחראי על ייצור מרכיב מהותי במערכת, בעקבות זאת חברות הדלק מסרבות להתקין את המערכת בתחנות הדלק שלהן בטענה שהיא תסכן את הבטחון הכלכלי של הלקוחות.

ממשרד האנרגיה נמסר: כי בבדיקה שנערכה, לא נמצאו אינדיקציה למימוש איומי הפריצה וכי המשרד מנהל מעקב רציף אחר התהליך וההתפתחות הטכנולוגיות השונות.

 

 

 

כל הזכויות שמורות ל FullTank