הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

ביטוח משכנתא – לא מה שחשבתם

מכסחי מיתוסים

זוגות רבים חוששים מהצעד הזה של נטילת משכנתא, כי היא נראית להם כמו עניין בנקאי סבוך מאד (זה נכון) עם הרבה סעיפים מבלבלים (מדויק), עם כל מיני תרשימים שמגדילים את עלות ההחזר החודשי (סביר להניח שכן) ועם ביטוח שמסבך הכל (אה לא, פה זה דווקא הפוך). אז מה הקטע של ביטוח משכנתא? למה צריך אותו? בואו נעשה לכם פה סדר. ליקטנו כמה שאלות נפוצות, וננסה לענות עליהן באופן מסודר

למה הבנק מכריח אותנו לעשות ביטוח למשכנתא? זו עוד דרך לסחוט כספים?

בדיוק כמו שאתם מחויבים לעשות ביטוח חובה לרכב שלכם, ואסור לכם לעלות על הכביש אפילו לשנייה בלעדיו, כך גם נטילת משכנתא לא יכולה לצאת לדרך ללא ביטוח משכנתא. הסיבה היא שהביטוח מגן על שני הצדדים: גם על הבנק, שנותן הלוואה ענקית לרכישת נכס יקר וצריך לשמור על עצמו – וגם עליכם, רוכשי המשכנתא, שנכנסתם להלוואה ענקית ועלולים למצוא את עצמכם במצב של אי מסוגלות להחזיר את תשלום המשכנתא החודשי. פה המקום לציין, שחלק ניכר מהנסיבות שבגללן עלולים להגיע לאי מסוגלות החזר מכוסות על ידי הביטוח של המשכנתא.

האם חייבים להחליט על ביטוח למשכנתא במעמד החתימה על המשכנתא?

אתם יכולים לבחור איפה אתם עושים את הביטוח למשכנתא, וזה בהחלט לא חייב להיות בבנק בו לקחתם משכנתא. אל תתנו שיפעילו עליכם לחץ – מדובר בהתחייבות ארוכת שנים, שאמורה להוות עזרה אמיתית עבורכם בעת מצוקה. לכן, מדובר בהחלטה שיש לקחת באופן מושכל וחכם. התייעצו עם חברים, בדקו את הפוליסות השונות ותקבלו החלטה. עם ביטוח המשכנתא, ההלוואה יכולה לצאת לדרך.

מהן הסיבות לכך שאנשים לא עומדים בהחזר המשכנתא?

אנשים לא עומדים בהחזרי המשכנתא מסיבות שונות:

איבוד מקום עבודה ועקב כך אובדן יכולת ההחזר, או השתעבדות לחובות אחרים שגוזלים את כל המשאבים הכלכליים.

מוות של אחד מבני הזוג – והכבדת הנטל הכלכלי על השני.

בעיות בבית שדורשים תיקונים יקרים מאד.

החדשות הטובות הן, ששני הסעיפים האחרונים מכוסים על ידי ביטוח המשכנתא. ביטוח משכנתא מאפשר לאדם ששכל את בן /בת זוגו לשמור על הבית, למרות הירידה הניכרת בהכנסות, משום שהביטוח משלם את שארית המשכנתא. בנוסף, סעיף ביטוח מבנה בביטוח משכנתא מאפשר לבעל הבית לקבל החזר על כמעט כל תקלה שהוא חווה במבנה הדירה, כך שהוא לא צריך להגיע למצב שהוא טבוע בים ההוצאות ולא יכול לשלם את המשכנתא.

האם שינוי במשכנתא מחייב שינוי בביטוח משכנתא?

בדיוק כפי שצריך להחליף את פוליסת ביטוח הרכב כשרוכשים רכב חדש, גם שינוי המשכנתא מחייב פוליסה אחרת, במיוחד אם התשלומים הם בגובה אחר. אם החלטתם למחזר את המשכנתא, ולא נותרו לכם הרבה שנות החזר, יכול להיות ששווה לכם לבדוק דווקא פוליסה אחרת, אולי קטנה יותר. בכל אופן, אתם לא חייבים לעבור חברת ביטוח, אתם יכולים להישאר באותה חברה ואצל אותו סוכן, פשוט לבדוק מה יותר מתאים לכם עכשיו. אגב, לפעמים דברים משתנים במהלך השנים, ופוליסה שעשיתם לפני עשרים שנה יכולה להיות פחות מתאימה לכם כרגע. הישארו עירניים, ואל תתפתו לחתום על חוזים רק כי זה זמין או קל. זכרו שמדובר בהרבה כסף, וזה הכסף שלכם.

למה על הלוואה רגילה אני לא מחוייב בביטוח?

אם אתה לוקח הלוואה עבור רכב חדש למשל, אתה מבצע את הביטוח היכן שאתה רוצה, זה לא עניינו של הבנק שלווה לך את הסכום הנדרש. הבנק יודע שממילא תיאלץ לעשות ביטוח, וכך הוא שומר על ההשקעה שלו בך. לעומת זאת אם אתה לוקח הלוואה עבור תשלום של לימודים למשל, הרי שזו רכישה שאין בה ביטוח, כי אין מה לבטח. הבנק מציב את הכללים והחוקים שלו ששומרים עליו במקרה של אי תשלום, ובכך זה מסתכם.

האם ביטוח משכנתא זה לכל תקופת המשכנתא?

זאת לא חתונה קתולית, ואתה לא חייב לדבוק באותה תוכנית של ביטוח משכנתא כל משך ההלוואה. החיים הם דבר דינמי, ריביות משתנות, פוליסות משתנות, ובהחלט רצוי מדי פעם להתעניין ולבדוק פוליסות אחרות. זאת המשכנתא שלך, וזה ביטוח המשכנתא שלך. ביטוח משכנתא הוא ביטוח שנועד נטו להגן עליך, אבל אפשר לחסוך הרבה כסף אם בודקים מדי פעם גם פוליסות אחרות.

כל הזכויות שמורות ל FullTank