הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

איך עובדת כרית האוויר ברכב שלכם?

כרית אוויר

איך עובדת כרית האוויר ברכב שלכם?

סקרנים לדעת איך פועל האמצעי הבטיחותי הכי חשוב ברכב שלכם? הגיע הזמן שתכירו את המנגנון מאחורי הכרית וכך תוכלו לנצל את היתרונות שלה לנסיעה רגועה, שקטה ונטולת תאונות

כרית אוויר היא השם המוכר והידוע של אמצעי הבטיחות הכי חשוב בכל כלי רכב מודרני. תפקידה של הכרית הוא למזער את הפגיעה ברכב ובנוסעים במקרה של תאונת דרכים. הכרית מורכבת משקית ניילון קשיחה שמחוברת למנגנון ניפוח על בסיס מיכל גז דחוס. פיצוץ מבוקר בתאונות דרכים אמור לגרום לגז למלא את הכרית בתוך חלקיק שנייה, וכך לספוג את האנרגיה המוטחת בהגה.

בנוסף, מנגנון הניפוח של הכרית יכול להיות גם מופעל על ידי מערכת מכנית. מערכת כזו מציתה את החומר המנפח את הכרית בתנאי תאונה והיא לא פחות יעילה בהשוואה למנגנון הגז. אפשרות נוספת היא להפעיל כריות אוויר עם חיישן תאונה אלקטרוני. החיישן מזהה מצבי תאונה לפי מצבים מוגדרים שמוזנים לתוך המערכת ובאופן בצורה אוטומטית לחלוטין.

לרוב כלול במערכת חיישן שמשמש בתור מד תאוצה, שנכנס לפעולה רק כאשר מופעלת עליו רמה גבוהה של תאוטה (תאוצה שלילית). המנגנון של הכרית מזהה אם חגורת הבטיחות ברכב אינה מחוברת והוא עשוי לשנות את תזמון הניפוח או לבטל אותו לחלוטין. המטרה של הגנה מן הסוג הזה היא למזער פציעות שעלולות להיגרם מעוצמת המכה של הכרית בעת הניפוח. במילים אחרות, ישנה סכנה בהפעלת כריות ללא חגורת בטיחות. הסכנה היא מפגש כואב שעלול לגרום פציעות, שברים וחנק.

כך תימנעו מהטעויות הנפוצות

יש כמה טעויות נפוצות שכדאי להימנע מהן על מנת לנצל את היתרונות של הכרית ואביזרי הבטיחות ברכב. הטעות העיקרית היא לנסוע עם רגליים על הדשבורד וקרוב לחלון הקדמי. זו תופעה נפוצה בקרב אנשים שיושבים ליד הנהג ומשתעממים בנסיעות ארוכות, אך רק משום שהם לא מבינים את גודל הסכנה. הבעיה מתעוררת בעת ניפוח פתאומי של הכרית שגורם לפציעות חמורות ברגליים. לכן עדיף מלכתחילה לצמצם את הסיכון ולאסור על ישיבה עם רגליים למעלה.

טעות נוספת היא לנהוג עם ידיים על מרכז ההגה ולא בקצוות. בעת תאונת דרכים, תנוחה כזו עלולה לגרום לכוויות על הידיים בגלל התרחשות הפיצוץ ופליטת הגזים החמים. גם מהטעות הזו עדיף להימנע מראש. יש לאמץ רק תנוחה נכונה לנהיגה ברכב וכך גם לשפר את זווית הראייה על הכביש.

בכל הנוגע לנסיעה עם פעוטות, תינוקות וכסאות בטיחות, חשוב לנטרל את הכריות ברכב. החוק מחייב על ביטול הכריות בכל חיבור של כסא בטיחות וסל-קל. הסיבה היא הסכנה שנשקפת לתינוק
מהתנפחות פתאומית של הכרית. בדגמים חדשים ניתן לבטל את הכריות בלחיצת כפתור, אך בדגמים ישנים חל איסור על הרכבת כסאות בטיחות במקומות שבהם לא ניתן לעשות זאת.

Image courtesy of scottchan at FreeDigitalPhotos.net

כל הזכויות שמורות ל FullTank