הכנס לאתר
x
או
שכחתי סיסמה
עדיין לא רשום? הרשם עכשיו
הרשם לאתר
x
או
תנאי השימוש
איפוס סיסמה
x

איך מכוניות עובדות?

מכונאי מכוניות

איך מכוניות עובדות?

היחס הרגשי למכונית שלנו נע בין שני קטבים. מהן הצד האחד – אנשים רבים פשוט מתיישבים על כסא הנהג, מסובבים את המפתח ונוסעים לדרכם. כל עוד הכל עובד כשורה הם משתמשים במכונית כאביזר פונקציונאלי אשר מביא אותם ממקום למקום. מן הצד השני, נהגים רבים קשורים למכוניתם בעבותות אהבה, מטפחים ומנקים אותה ללא הרף ומשקיעים בה זמן ומחשבה. אבל כל סוגי הנהגים מכל הסוגים משקיעים מעט מאד מחשבה לאופן ההנעה של המכונית שבה הם נוסעים.

מנוע בעירה – השיטה הנפוצה

השיטה הנפוצה ביותר, המוכרת לכולנו, היא מנוע הבעירה אשר שורף דלקים לצורך הנעת הרכב. לרכבים שונים רמות משתנות של צריכה וחיסכון בדלק ורובנו מודעים לכך ושמים לב לשינויים בתחום מכיוון שהדלק הוא הוצאה משמעותית בתקציב הביתי. ניתן למצוא ברשת מחשבונים וטבלאות של צריכת הדלק לפי סוגי הדגם של המכונית. יש לקחת בחשבון שהיצרנית מצהירה על צריכת הדלק שנמדדה במעבדה, אבל על הכביש תתקבל מדידה גבוהה יותר.

המכונית החשמלית

מכונית חשמלית הייתה נושא חם בישראל עד לא מזמן, בזכות מיזם המכונית החשמלית מבית בטר פלייס, אשר נכשל למרבה הצער. המכוניות החשמליות מופעלות על ידי מנוע חשמלי, והבעיה המרכזית סביב שיווקן והפצתן היא גודל המצבר ואופן טעינתו. למכוניות מסוג זה יתרונות אדירים: הן יעילות וחסכוניות לעין ערוך ממנועי הבעירה, תחזוקתן זולה והן אינן מזהמות. כלי רכב אלו אינם תלויים בנפט ואפילו יכולת ההאצה שלהם טובה יותר! כרגע החסרונות עולים על היתרונות, מכיוון שבפועל נדיר מאד לראות מכוניות כאלה על הכביש. הסוללה מייקרת מאד את המכונית, מרחק הנסיעה שהמכונית מאפשרת מוגבל, והמרחק מושפע גם ממזג האוויר. הסוללה הכבדה מחייבת שילדה מיוחדת והחומרים המשמשים לסוללה נדירים בחלקם. השורה התחתונה היא שהמכוניות מגיעות בדגמים מעטים ואינן נפוצות כלל בשוק, למרות שרבים מאמינים שהן העתיד של עולם הרכב.

הרכב ההיברידי

רבים מבלבלים את המכונית החשמלית עם הרכב ההיברידי, אבל מדובר במוצר נפרד. בשנים האחרונות אנו מודעים יותר לבעיות הסביבה ולתרומתם של כלי הרכב לנזק הסביבתי. אדם שמעוניין להקטין את טביעת הרגל האקולוגית שלו עשוי לבחור במכונית היברידית. מכוניות אלו עושות שימוש במנועים משולבים – לרוב מדובר במנוע חשמלי המשולב במנוע בעירה פנימית. המטרה: חיסכון בדלק והקטנת הנזק הסביבתי. במכונית כזו מנוע הבעירה מייצר אנרגיה קינטית אשר משמשת את המנוע החשמלי, מנוהלת על ידי מערכות ממוחשבות שמתאמות בין שני המנועים. בסוג שונה של מנועים היברידיים המתאימים למרחקי נהיגה קצרים יותר המכונית עושה שימוש בעיקר במנוע החשמלי, אשר נטען על ידי מנוע הבעירה. רק בנסיעות ארוכות מופעל מנוע הבעירה לצורך הנסיעה עצמה. השימוש במכוניות אלו עדיין אינו נפוץ מכיוון שהן יקרות יותר וקשות יותר לתחזוקה. המדינה עושה מאמץ לעודד שימוש במכוניות היברידיות באמצעות מיסים מופחתים.

Image courtesy of supakitmod at FreeDigitalPhotos.net

כל הזכויות שמורות ל FullTank